Dynamiczna wymiana oleju

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów powinna być wykonywana co 3 lata lub co 60.000 - 80.000 km .


W każdym automacie znajdują się wielotarczowe mokre sprzęgła, które są przyczyną utleniania i zanieczyszczenia oleju.


Olej czernieje i nie jest w stanie wymywać zanieczyszczeń, które sukcesywnie zatykają kanały i zawory sterujące pracą skrzyni. Wadliwe działanie tych elementów jest odczuwalne przez kierowcę w postaci szarpania podczas zmiany przełożeń.


Konwencjonalna wymiana oleju w automacie polegała na odkręceniu korka spustowego, spuszczeniu oleju i wymianie filtra. Połowa oleju w skrzyni pozostawała niewymieniona!Dynamiczna wymiana oleju w automacie polega na włączeniu się w obieg automatycznej skrzyni biegów specjalnym urządzeniem i przeprowadzenie wymiany oleju, gdy silnik pracuje. Auto jest podniesione na podnośniku i uruchamiane są wszystkie przełożenia a pompa urządzenia z jednej strony układu podaje nowy olej, a z drugiej strony odbiera zużyty olej, proces można obserwować dzięki specjalnym szklanym rurkom urządzenia. Podczas tej operacji można także podać specjalny środek chemiczny czyszczący wnętrze automatycznej skrzyni. Cały proces przypomina przetaczanie krwi i trwa ok 2-3 godzin.

ATX180 firmy Mahle to najbardziej zaawansowane urządzenie do dynamicznej wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów. Maszyna umożliwia bezpieczną wymianę całego oleju i przeprowadzenie płukania preparatem Liqui Moly 2512. Płukanie powinno być wykonane profilaktycznie przy każdej wymianie oleju oraz w sytuacji pierwszych objawów niewłaściwej pracy skrzyni.

Podsumowując - dynamiczna wymiana oleju z płukaniem układu poprawia pracę skrzyni, ale trzeba sobie jednoznacznie powiedzieć, że nie naprawi takiej, która jest już poważnie uszkodzona. W takich przypadkach efekt może być odwrotny. Tak więc lepiej zapobiegać awarii skrzyni zawczasu i nie wierzyć obietnicom producentów samochodów, że olej jest niewymienialny podczas całego użytkowania samochodu.
Robocizna dynamicznej wymiany oleju ---------------------------------------------------- od 700-1000 zł

filtr hydrauliczny do automatycznej skrzyni biegów ---------------------------------- od 200-400 zł

specjalny dodatek chemiczny do oczyszczenia skrzyni biegów------------------------- 100 zł

Olej ATF cena za 1 l według specyfikacji samochodu -------------------------------------- 60-80 zł
( podczas wymiany zużywamy od 8 do 16 litrów w zależności od pojemności skrzyni biegów)

Dla klientów: wykonujących dynamiczną wymianę oleju w automatycznej skrzyni biegów udostępniamy Auto Zastępcze na czas naprawy – bezpłatnie!
Warunek: auto należy oddać czyste i zatankowane paliwem.

Zastępcze